• Web 2

        •  

          Web 2

          Web, internetové technológie a služby prešli v posledných rokoch obrovským vývojom. Zvýšila sa výrazne rýchlosť pripojenie do internetu, čo umožnilo vznik stránok a služieb o akých pred 10 rokmi pohli ľudia iba snívať. Zmeny sú tak výrazne, že ich začíname nazývať web 2 technológie.

           

          Web 2 priniesol do prostredia internetu dynamiku, zdieľanie obsahu, komunitné weby a interaktivitu. Medzi charakteristické technológie web 2 služieb patria:

          • blogy,
          • sociálne a komunitné siete (facebook, flickr, twitter),
          • zdieľanie obsahu (youtube, vimeo),
          • wiki (wikipédia),
          • rss,
          • rýchle správy (icq, chat, skype, google talk),
          • presun služieb na internet (Google docs, Windows live).

          O každej z týchto položiek by bolo možné napísať samostatnú tému. To ale nie je cieľom. Cieľom je v krátkosti oboznámiť žiakov s týmto pojmom.

          Blogy

          Blog je taký internetový denník. Práve vďaka technológiám web 2, bolo možné veľmi jednoduchým spôsobom vytvoriť písaný text na internete. Kedysi ho musel programátor zložito naprogramovať, alebo vytvoriť v špecializovanom programe. Dnes blog píšete ako obyčajný text vo vytvorenom prostredí, stlačíte nejaké tlačidlo odoslať, alebo publikovať a vaše myšlienky sa objavia na internete. Človek, ktorý sa blogovaniu pravidelne venuje sa nazýva bloger. Najznámejšie blogerské weby sú:http://blogger.com, http://wordpress.com/, http://blog.com. Na Slovensku sú najznámejšie blogy http://blog.sme.sk/http://blog.pravda.sk/.

          Sociálne siete

          Absolútny fenomén dnešného internetu. Najznámejším predstaviteľom sociálnych sietí je facebook. Umožňuje virtuálny kontakt ľudí, výmenu správ, fotografií či obsahu. Počet užívateľov siete facebook už prekročil 500 000 000 ľudí. Facebook však nie je jediný. Profesijné profily nájdete na sieti linkedin.com. Ak firma hľadá špičkového odborníka často začína práve tam. Najlepším príkladom komunitnej siete je flickr.com, ktorý spája ľudí so záľubou vo fotografovaní.

          Zdieľanie obsahu

          Najznámejším príkladom z tejto kategórie je portál http://www.youtube.com/. Umožňuje uverejňovanie videí. Youtube v súčasnosti vlastní firmy Google. Denne na nej ľudia spustia 2 miliardy videí a za jednu minútu nahrajú 24 hodín videí. Túto službu využíva ja naša škola. Podobnou je aj služba http://vimeo.com/.

          Wiki

          Wiki je technológia, ktorej najlepším predstaviteľom je wikipédia. Ide o voľne prístupné a hocikým upravovateľné texty. V tom je najväčšia výhoda a zároveň aj nevýhoda wiki. Ktokoľvek totiž môže zmeniť obsah stránky. Vo väčšine prípadov je to zmena k lepšiemu, ale nájdu sa aj veľké nepresnosti.

           

          RSS

          RSS-feed je služba na web stránkach, ktorá umožňuje užívateľom nečítať celé web stránky, ale iba titulky, či krátke správy, ktoré sa užívateľovi zobrazia v RSS čítačke. Najlepším príkladom sú RSS kanály novinových portálov. Ak niekto potrebuje sledovať správy 10 internetových novín, je to pre neho časovo náročné. RSS čítačka mu umožní čítať titulky správ hneď po ich uverejnení. Správu, ktorá užívateľa zaujme, si jednoduchým kliknutím môže prečítať celú.

          Rýchle správy

          V čase keď sa objavil e-mail sa nám klasická pošta zdala veľmi pomalá. Vtedy si asi nikto nedokázal predstaviť niečo ešte rýchlejšie. Icq, Skype, či Google Talk to však dokázali. Dvaja užívatelia používajúci rovnaký systém môžu komunikovať takmer v reálnom čase. Skype umožnuje hlasovú, či video komunikáciu, ale aj okamžité posielanie súborov a kopec iných služieb.

          Presun služieb na internet

          Táto časť je niekedy označovaná až ako web 3. Väčšina z nás na písanie v počítači používa nejaký textový editor, ktorý je nainštalovaný pod nejakým operačným systémom na počítači. Na aplikácie ako Google Docs nepotrebujeme inštalovať žiadny program. Všetko beží v prostredí internetovej stránky. Objavili sa dokonca už aj služby operačných systémov bežiacich na internete. Mnohé technologické spoločnosti v tom vidia budúcnosť internetu. Človek by nemusel kupovať drahý počítač, stačilo by mu iba pomerne jednoduché zariadenie, ktoré by dokázalo spustiť internetový prehliadač (to dnes dokáže už každý lepší mobil). O všetko ostatné by sa už postarala internetová služba. Stačí mať rýchle pripojenie na internet. Myslíte si že je to hudba budúcnosti? Omyl všetko už dnes existuje. Ako inak od firmy Google a volá sa to Google Chrome OS.