• Imagine - vlastné tlačidlá

Vlastné tlačidlá

Dnešné moderné programy sa ovládajú pomocou ikon – tlačidiel. Nikto nepíše príkazy aby nastvil napríklad tučné písmo vo Worde. Podobné ikony - tlačidlá môžeme vytvoriť aj v programe Imagine. Každý príkaz, ktorý potrebujeme často zadávať môžeme nahradiť ikonou - tlačidlom. Začneme s najužitočnejším tlačidlom pre začínajúcich užívateľov – tlačidlom s príkazom znovu.

Nové tlačidlo - ikona

Presunieme kurzor na siedmu ikonu zľava na panel nástrojov. Je to nové tlačidlo. Po kliknutí tlačidlo zmení farbu na zelenú. Potom klikneme na miesto na ploche, kde chceme tlačidlo vytvoriť. Vznikne tlačidlo – ikona s názvom t1, tak ako vidíte na obrázku č. 1.

Toto tlačidlo zatiaľ nič nevykonáva. Musíme mu naprogramovať príkaz, ktorý sa spustí po jeho stlačení. Klikneme naň pravým tlačidlo myšky a zvolíme položku zmeň t1. Otvorí sa okno s piatimi záložkami, ktoré ponúkajú množstvo nastavení. Nás bude teraz zaujímať iba prvá karta – základné. Do položiek: Meno, Popis, priZapnutí – napíšeme znova, tak ako vidíte na obrázku č. 2.

Teraz môžeme vyskúšať ako tlačidlo funguje. Napíšeme do príkazového riadku ľubovoľný príkaz a stlačíme naše nové tlačidlo. Pracovná plocha by sa mala vymazať.

Úprava vzhľadu tlačidla

Ako vidíte, tlačidlo síce funguje, ale jeho popis znova nie je úplne viditeľný. Musíme zmeniť vzhľad tlačidla. Klikneme teda na neho opäť pravým tlačidlo a tento krát ideme na kartu vzhľad. Upravíme podľa potreby parametre šírka a výška. Aj ostatné parametre sú zaujímavé ale slúžia k iným účelom.

Ak chceme tlačidlo na ploche premiestniť máme na to niekoľko spôsobov. Prvý je kliknúť na neho pravým tlačidlom, zvoliť presúvaj a následne môžeme tlačidlo premiestniť kdekoľvek na ploche. Iná situácia ale nastane ak je na ploche tlačidiel viac. Aby dobre vyzerali musia mať rovnakú veľkosť. To nastavíme tak ako je uvedené vyššie. Ale zároveň potrebujeme aby boli aj pekne vyrovnané buď vodorovne alebo horizontálne. Na to slúžia práve nastavenia pozícia X, pozícia Y na karte vzhľad. Podľa toho ako chcem tlačidlá zarovnať, jeden z parametrov musí byť pri všetkých tlačidlách rovnaký.

Vytvorenie viacerých tlačidiel

Ak chceme vytvoriť viacero tlačidiel, môže buď zopakovať postup ako pri vytváraní jedného tlačidlá, alebo môžeme tlačidlá nakopírovať. Ak sme už prvé tlačidlo upravili do požadovaného vzhľadu bola by škoda nevyužiť to a zbytočne opakovať postup úpravy pre každé ďalšie tlačidlo. Je teda oveľa jednoduchšie tlačidlá nakopírovať a už potom iba upraviť príkazy, ktoré budú vykonávať. Klikneme na prvé tlačidlo pravým tlačidlom myši –zvolíme skopíruj do schránky a na miesto kde ho chceme umiestniť klikneme opäť pravým a zvolíme prilep zo schránky. Keďže tlačidlo už máme v pamäti, pri ďalších tlačidlách už iba klikáme – prilep zo schránky.

Vlastný vzhľad tlačidla

Sivé tlačidlo s čiernym textom nemusí byť v dnešnej dobe už veľmi moderné. Môžeme si preto vyrobiť aj krajšie tlačidlá. Pri úlohách v tejto téme nájdete tri farebné pozadia, ktoré môžete použiť na tvorbu vlastných tlačidiel. Majú rozmer 100x30 px, zelenej, oranžovej a modrej farby. Tie použijeme ako pozadie našich tlačidiel. Vrátime sa na kartu vzhľad a klikneme na môj obrázok. Načítame uložený farebný obrázok a moderné tlačidlo je hotové. Bohužiaľ teraz nevidíme popis tlačidla. Musíme si preto popis na jednotlivé pozadia doplniť dopredu napríklad v programe skicár.

Odstránenie tlačidla

Ak sa nám niektoré tlačidlo pri našej tvorivej práci nepodarilo, nie je problém ho odstrániť. Klikneme na neho pravým tlačidlom myšky a zvolíme zruš. Potvrdíme aj nasledujúcu kontrolnú otázku a tlačidlo je preč.