• Web

        •  

          Web

          Slovíčkom web je dnes mylne chápaný celý internet. V skutočnosti je World Wide Web iba jednou zo služieb internetu, aj keď tou najpoužívanejšou. Web je služba umožňujúca prostredníctvom protokolu HTTP (hyper text transfer protocol) zobrazovanie dokumentov v systéme internetových stránok. Tieto dokumenty sú napísané v špeciálnych jazykoch určených práve na tento účel. Najznámejší je jazyk HTML. Jednotlivé dokumenty na internetových stránkach sú navzájom prepojené hypertextovými odkazmi. Hypertextový odkaz je miesto v texte, obrázok, alebo hoci aká časť stránky, na ktorú ak klikneme, tak sa nám zobrazí ďalší dokument. Jednoducho povedané je to odklik na ďalšiu stránku, obrázok či video.

          Na zobrazenie internetových stránok potrebujeme program, ktorý sa nazýva prehliadač, alebo browser. Najpoužívanejšie prehliadače sú Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome a Safari. Každý z nich obsahuje riadok, kde napíšeme adresu internetovej stránky, ktorá sa po chvíli načíta. Adresa internetovej stánky musí zodpovedať dohodnutým pravidlám. Nazýva sa ajURL (Uniform Resource Locator). Je to presne stanovená postupnosť čo má adresa obsahovať. Napríklad presná adresa tohto dokumentu, ktorý práve čítate je: http://www.zsphorova.sk/modernaskola/informatika/tema30/index.html.

          • http – je označenie prenosového protokolu (ojedinelé môže byť aj iný napríklad ftp),
          • www – služba, ktorou je stránka poskytovaná, dnes sa nemusí písať vždy, prehliadač si ju doplní,
          • zsphorova.sk – je doména, teda názov počítača (servera v systéme DNS), kde je stránka uložená,
          • modernaskola – je priečinok na serveri, kde je uložená celá stránka modernej školy,
          • informatika – je priečinok v modernej škole, kde je uložená informatika,
          • tema30 – informatika obsahuje 52 priečinkov, v ktorých sú uložené jednotlivé témy,
          • index.html – je tento konkrétny dokument, ktorý teraz čítate napísaný v jazyku html.

          Vyhľadávanie informácií na webe

          K internetovým stránkam sa môžeme dostať dvojakým spôsobom. Buď poznáme adresu konkrétnej stránky, ktorú chceme zobraziť alebo stránku nájdeme pomocou vyhľadávačov. Napríklad školskú stránku väčšina z nás pozná, preto je priamo napíšeme do internetového prehliadača. Adresu ostatných škôl v meste ale väčšinou nepoznáme, preto si ich musíme vyhľadať. Pred 10 – 15 rokmi na vyhľadávanie slúžili špeciálne stránky – katalógy, ktoré obsahoval podľa jednotlivých kategórií zoradené stránky, v ktorých človek hľadal požadované informácie. V prípade škôl by sme teda hľadali kategóriu – vzdelávanie – školstvo – základné – košický kraj – Michalovce až by sme sa napokon možno dostali k požadovanej stránke. Takýmito katalógmi boli stránky ako napríklad zoznam.sk, centrum.sk, szm.sk, atlas.sk, zo zahraničných bol najznámejší portál yahoo.com. Časom ale počet stránok rástol tak rýchlo, že ich katalógy nestíhali zaradzovať a užívateľ sa k informáciám jednoducho nedostal. Vtedy sa objavil, nový druh vyhľadávania, tzv. indexovanie, ktoré najlepšie zvládla firma Google. Google sa stal synonymom pre vyhľadávanie. Touto cestou sa postupne ubrali aj ďalšie spoločnosti. Dnes najväčším konkurentom pre Google je vyhľadávač firmy Microsoft – Bing. Vyhľadávanie na nich je veľmi jednoduché. Do okienka ta to určeného jednoducho napíšete čo chcete vyhľadať a systém vám ponúkne množstvo internetových stránok zoradených podľa toho nakoľko obsahujú to čo vyhľadávate.

          Googlovanie

          Sloveso googlovať pred nedávnom zaradili do slovníka slovenského pravopisu. Väčšina z nás ak potrebuje nájsť niečo na internete klikne práve na google.sk. Google sa postupne stala jednou z najväčších technologických firiem sveta a svoje služby neustále zlepšuje.

          Špeciálne vyhľadávacie príkazy pre Google

          "*" (hviezdička), nahrádza ľubovoľný počet znakov. Je veľmi vhodná ak potrebujeme vyhľadávať napríklad naraz výrazy ako slovenčina, slovenský, Slovensko. Napíšete iba sloven * a google vám za hviezdičku doplní všetko čo nájde. Dá sa to napríklad využiť ak poznáte iba časť informácie. Môže napísať Galileo Galilei bol *, a google doplní odpoveď.

          "výraz v úvodzovkách" - nájde presnú frázu tak ako je v úvodzovkách napísaná. Je to to isté ako pri rozšírenom vyhľadávaní presná fráza.

          Príkazy na obmedzenie rozsahu vyhľadávania

          allinurl: vyhľadávanie stránok, ktoré majú hľadaný termín niekde v URL. Dá sa použiť ak ste napríklad zabudli presnú adresu stránky ale viete že obsahovala nejaké slovo.

          allintitle: vyhľadávanie stránok podľa textu nachádzajúceho sa v titulku stránky t.j. medzi title značkami.

          filetype: napr. nieco filetype:pdf vyhľadá "nieco" iba iba v súboroch s príponou pdf. K dispozícii sú napríklad typy súborov: pdf, doc, xls, ppt, rtf.

          site: napr. nieco site:www.domena.sk vyhľadá "nieco" iba na stránkach v rámci domény www.domena.sk.

          Chcete zistiť koľko stránok z Vašej webstránky má Google naindexovaných? V tom prípade použite vyhľadanie typu:www.vasastranka.sk site:www.vasastranka.sk .

          Chcete zistiť koľko stránok na Vás odkazuje a link: vasaurl nedáva kompletné výsledky? Skúste: "+www.vasadomena.+sk"

          Ďalšie funkcie vyhľadávania na Google

          Google funguje aj ako kalkulačka. Napíšte 1560+2256 a stlačte enter

          O ďalších funkciách sa dozviete neskôr.