• Hardwér

        •  

          Hardvér

          Slovenské slovo hardvér vzniklo z anglického hardware. V doslovnom preklade to znamená železiarsky tovar, železo. V počítačovej terminológií sú to všetky súčiastky, z ktorých je alebo môže byť zložený počítač. Hardvér je teda niečo čo môžeme chytiť do ruky.

           

          Medzi základné hardvérové súčasti počítačov patria:

          • Procesor (CPU)
          • Grafická karta (VGA)
          • Pamäť (RAM)
          • Základná doska (MB)
          • Pevný disk (HD)
          • Optické mechaniky (CD, CD-RW, DVD, DVD-RW, BR)
          • Zvuková karta
          • Sieťová karta
          • Skrinka a zdroj
          • Monitor (LCD)
          • Klávesnica
          • Myš

          Ďalší hardvér môže tvoriť napríklad: tlačiareň, reproduktory, slúchadla a mikrofón, trackball, touchpad, touchscreen, tablet, joystick, gamepad, skener ale aj interaktívna tabuľa, dataprojektor atď.

          Procesor je „mozgom“ počítača. Vykonávajú sa v ňom základná výpočtové operácie. Je zložený z miliárd tranzistorov, pričom každý z nich vie vykonať iba dve operácie, áno –nie, 1 – 0, napätie – bez napätie. Milióny kombinácií týchto stavov znamenajú v konečnom dôsledku našu prácu na počítači, písanie, počúvanie hudby, chatovanie, hranie hier. Čim je počet tranzistorov v jadre procesora väčší, tým je procesor zvyčajne výkonnejší. Dnešné výkonné procesory obsahujú aj niekoľko jadier (zvyčajne štyri). V blízkej budúcnosti má počet jadier v procesore dosahovať desiatky až stovky. Základné parametre procesora sa udávajú v GHz (giga hertz). Najznámejšie firmy vyrábajúce procesory Intel a AMD.

          Grafická karta. Umožňuje v počítači vykonávať zložité grafické operácie. Výkonná grafická karta je dôležitou súčiastkou pre hranie moderných počítačových hier. Grafická karta je akoby počítač v počítači. Obsahuje tak isto procesor (niektoré aj dva), ktorý je doplnený o rýchle pamäte, vlastné chladenie a množstvo výstupov. V mnohých prípadoch sú parametre moderných grafických kariet výkonnejšie ako samotný procesor počítača. O výkone rozhoduje množstvo pamäte, jej rýchlosť aj frekvencia procesora. Dnešné výkonné grafické karty majú 1024 ale aj 2048 MB rýchlych DDR 5 pamätí. Najznámejšie firmy vyrábajúce grafické karty sú ATI a NVIDIA.

          Ak je procesor „mozgom“ počítača, tak pamäť by sme mohli označiť za jeho „srdce“. Výkon počítača limituje najmenej výkonná súčiastka celého stroja. V prípade pamätí to platí dvojnásobne. Ak je pamäť nedostatočná výrazne znižuje výkon celého PC. Naopak pridanie pamäte môže najvýraznejšie zrýchliť celý počítač. Veľkosť pamätí sa udáva v MB alebo GB. Windows XP potrebuje pre svoju normálnu činnosť 512 MB. Windows Vista minimálne 1 GB pre zmysluplnú činnosť 2 BG. Windows 7 znížil svoje nároky a tak funguje aj s 1 GB pamäte. Pre 32 bitové systémy nemá zmysel kupovať viac ako 3 GB pamätí, pretože s väčšou pamäťou nedokáže pracovať. Viac pamäte dokážu využiť až 64 bitové operačné systémy. Pre Windows 7 v 64 bitovej verzii je výborných 6 GB pamäte. Pri výbere tejto súčiastky je dôležité vedieť aké pamäte podporuje matičná doska. Pre každú dosku musíte použiť definovaný typ. Dnes najčastejšie sú pamäte DDR 2 a DDR 3.

           

          Základná doska, alebo po anglicky motherboard (matičná doska) je základom počítača. Je to skutočne doska, do ktorej sa zasúvajú, alebo pomocou káblov zapájajú jednotlivé súčiastky. Každá súčiastka PC je nejakým spôsobom spojená so základnou doskou. Obsahuje „zásuvky“ odborne nazývané slot a pin. Pri výbere základnej dosky je dôležitá čipová sada a kompatibilita (zhoda a súčinnosť). Existuje množstvo výrobcov základných dosiek. Najznámejší sú Intel, Gigabyte, MSI, Asus a iní.

          Pevný disk alebo hard disk je miesto, kde ukladáme počítačové súbory. Je niečo ako skriňa. Podobne ako v domácnosti môžeme mať niekoľko skríň, aj v PC môžeme mať niekoľko diskov. A naopak jeden harddisk môže byť podobne ako skriňa rozdelený na niekoľko častí s množstvom políc. V počítači sa tieto časti nazývajú oddiel disku (partícia) a priečinok. Na rozdiel od skrine, kde políc a zásuviek nemôže byť až tak veľa, v počítači môže byť priečinkov aj niekoľko stotisíc.