• Windows I

        •  

          Operačný systém Windows (časť I.)

          Operačný systém Windows vyvíja firma Microsoft, ktorú založil Bill Gates. Windows je v súčasnosti najrozšírenejší operačný systém na svete. Samotné slovo Windows znamená okná a vystihuje spôsob ako sa tento operačný systém ovláda. Prvý „okienkový“ Windows prišiel vo verzii 95 a spôsobil celosvetovú revolúciu v používaní počítačov. Od roku 1995 úplne zmenil využívanie počítačov, spôsob získavania informácii či komunikácie medzi ľuďmi.

          Verziu 95 nasledovali Windows 98, Windows 2000, Windows Me (Millenium), Windows XP, Windows Vista a Windows 7.

          Základom ovládania je okno. Každé okno má vpravo hore niekoľko symbolov pomocou ktorých sa okno ovláda. Sú to zatvoriť, obnoviť alebo maximalizovať a minimalizovať. Užívateľ môže mať spustených viacero okien, ktoré môže rôzne usporiadať, zoradiť a pracovať s nimi. Iba jedno okno môže však vždy aktívne. Má inú farbu ako ostatné. Medzi jednotlivými oknami sa môžeme prepínať jednoduchým kliknutím, kdekoľvek do priestoru okna. Prácu s oknami približujú video návody.

          Zjednodušenie práce s programami prinášajú ikony. Ikony sú zástupcovia programov, priečinkov, súborov. Ikony sú na ploche, ale aj každý priečinok v počítači a každý súbor je prezentovaný ikonou, teda obrázkom, ktorý ho akoby zastupoval. Obrázok ikony sa väčšinou podobá na to čo predstavuje. Text má ikonu ako popísaný papier, hudba obsahuje notu atď.

          Súbory vytvorené v počítači sú ukladané najmä na harddisk. Po kliknutí na ikonu tento počítač uvidíme štruktúru počítačového „priestoru“. Dôležité je pochopenie jednotlivých písmen, ktoré označujú úložný priestor.

          • A:/ je disketová mechanika (v súčasnosti sa takmer v moderných počítačoch nepoužíva)
          • B:/ v súčasnosti neexistuje (v minulosti to bola druhá disketová mechanika)
          • C:/ je prvý disk v počítači
          • D:/ zvyčajne je to druhý disk, alebo druhá časť disku ak je disk rozdelený
          • E:/ optická mechanika (v súčasnosti zvyčajne DVD-RW, ale ak je v počítači iba jeden nerozdelený disk tak optická mechanika môže mať aj označenie D:/, alebo naopak ak je diskov viac môže mať úplne iné písmeno. Všeobecne platí, že mechanika je prvé písmeno, ktoré nasleduje po všetkých pevných diskoch)
          • F:/ po optických mechanikách môžu byť v počítači rôzne čítačky kariet. Všeobecne platí, koľko vstupov čítačka kariet má toľko písmen jej bude pridelených.

          V počítači môžu byť aj rôzne virtuálne „neexistujúce“ zariadenia. Aj im počítač pridelí jednotlivé písmena. Označenie písmenom je možné aj zmeniť podľa vlastného výberu, ale najmä pri pevných diskoch by som to neodporúčal meniť.

          Písmená sú pre ľahšie pochopenie doplnené aj grafickými symbolmi, aby bolo jasné čo je disk, čo mechanika, prípadne iné zariadenie.

          Hard disk v počítači sa zvyčajne pri inštalácii operačného systému rozdeľuje na dve časti. Na prvej je operačný systém, druhá slúži na ukladanie dát, ako napríklad fotografie, hudba, texty. Ak sa poškodí operačný systém v prípade takéhoto rozdelenia je väčšia šanca dostať sa k neporušeným súborom v druhej časti. Zvyčajne vtedy stačí disk vybrať a pripojiť ho do iného počítača (alebo takzvaného rámčeka prenosného disku) a dáta si bez väčších problémov skopírujete. Najideálnejšie je ak máte v počítači dva samostatné disky a používate ich tak ako to bolo uvedené. Aj napriek tomu by ste všetky svoje dôležité dokumenty mali pravidelne zálohovať. Disk pri plnom využívaní 24 hodín denne má životnosť obmedzenú na 3 – 5 rokov.

          Súbory ukladáme väčšinou do priečinkov. Windows jeden z priečinkov „uprednostňuje“. Tento priečinok sa nazýva MOJE DOKUMENTY. Má to svoje výhody aj nevýhody. Väčšina užívateľov nie je počítačovo veľmi vyspelá. Ak im počítač ponúkne kde majú dokument uložiť tak to urobia. Ak ho potom potrebujú nájsť, tak vedia, že to bude niekde v Dokumentoch. Tento systém funguje, kým uložených dokumentov nie je veľa. V skutočnosti je to tak, ako by sme mali obrovskú skriňu, ale snažili sa všetko napchať do jednej zásuvky. Ak toho bude naozaj veľa, tak stratíme prehľad. Skúsenejší užívatelia si preto vytvárajú vlastné priečinky podľa svojich potrieb, aby v nich mali prehľad. Priečinok sa dá vytvoriť rôznymi spôsobmi. Univerzálne je kliknúť pravým tlačidlom na voľnú plochu tam, kde chceme priečinok vytvoriť a zvoliť nový – priečinok. Priečinok môžeme ľubovoľne nazvať, premenovať či odstrániť. Viac o práci s priečinkami sa dozviete neskôr.