- Prevádzkový poriadok počítačovej učebne
- SVP
- TVVP
- Test
- Projekt MESTO
- Odkazy na www stránky
- Mesto
- O predmete
- Informácie
- E-mail (elektronická pošta)
- E-mail - úlohy
- Hardwér
- Hardwér - úlohy
- Softwér
- Softwér - úlohy
- Operačné systémy
- Operačné systémy - úlohy
- Imagine - úvod; spustenie a práca s programom
- Imagine - úvod; spustenie a práca s programom - úlohy
- Imagine - príkazy I
- Imagine - príkazy I - úlohy
- Imagine - príkazy II
- Imagine - príkazy II - úlohy
- Imagine - vlastné tlačidlá
- Imagine - vlastné tlačidlá - úlohy
- Imagine - procedúry
- Imagine - procedúry - úlohy
- Imagine - tvar, pozícia, kreslenie a udalosti
- Imagine - tvar, pozícia, kreslenie a udalosti - úlohy
- Imagine - viac korytnačiek, stránka, pozadie
- Imagine - viac korytnačiek, stránka, pozadie - úlohy
- Windows I
- Windows I - úlohy
- Web
- Web - úlohy
- Web 2
- Web 2 - úlohy
- Test I - piataci
- Test II - piataci
- PowerPoint - manuál
- Netiketa
- 7. ročník - excel
Imagine - procedúry
Procedúra
Procedúra je odborný názov pre vytvorenie nového vlastného príkazu, resp. definovanie postupnosti známych príkazov, z ktorých vznikne nový príkaz.
My sme sa prvý vlastný príkaz – teda procedúru, naučili vytvoriť v téme č. 42. Teraz si priblížime ďalšie možnosti pri ich tvorbe.
Uprav a viem
Na vytvorenie novej procedúry môžeme použiť dvojaký spôsob. Prvý bol popísaný v téme č. 42. Do príkazového riadka napíšeme uprav “náhoda. Otvorí sa okno v ktorom postupne zadáme nechHP ? nechFP ? do ? vl ? do ? bod ?. Výsledok by mal vyrezať napríklad ako na obr. č. 1. Po zadaní príkaz, kliknete na OK. Nový vytvorený príkaz stačí zapísať do príkazového riadka. Odteraz ho môžete používať ako akýkoľvek iný príkaz programu imagine. Ak budete chcieť príkaz upraviť napíšete:
Uprav “náhoda
Druhý spôsob je s použitím slova viem. Do príkazového riadka napíšeme slovo viem menonovejprocedury. Korytnačka sa prepne do „učiaceho módu, ktorý sa prejaví „zobákom“ na začiatku príkazového riadku namiesto otáznika. Postupne zadávame príkazy, ktoré budú tvoriť novú procedúru. Po zadaní posledného príkazu napíšeme do nového riadka koniec. Zobák sa opäť zmení na otáznik a korytnačka vie od tejto chvíle nový príkaz – teda procedúru.
V podstate je úplne jedno, ktorý z dvoch uvedených spôsobov použijete na vytvorenie novej procedúry. Výsledok je ten istý. Asi pohodlnejšie je použiť príkaz uprav, kde vidíte celú procedúru v jednom okne. Po príkaze uprav nasledujú úvodzovky a názov procedúry, príkaz viem sa píše bez použitia úvodzoviek. Nasleduje ho iba meno procedury.
Geometrické tvary
Pomerne často začiatočníci v Imagine potrebujú programovať geometrické tvary. Napríklad: štvorec, obdĺžnik, trojuholník, kruh. Na nasledujúcich obrázkoch vidíte okná s definovanými procedúrami na všetky uvedené tvary. Zoznam všetkých procedúr, ktoré sú v danom programe definované, môžete zobraziť po stlačení tlačidla F4. Na pravej strane programu sa vám zobrazí okno, v ktorom kliknete na znamienko + pri slove procedúry. V nasledujúcom príklade by ste mali vidieť 4 procedúry: kruznica, obdlznik, stvorec, trojuholnik. Vsetky názvy procedúr sú usporiadané v abecednom poradí. Ak poklikáte dva krát na názov procedúry, otvorí sa vám okno na jej ďalšiu úpravu. Teda presne to, ktoré sa otvorí po zadaní príkazu v príkazovom riadku: viem "menoprocedúry.
Názov novej procedúry nemôže byť kruh, nakoľko túto procedúru má korytnačka preddefinovanú. Je to pre ňu to isté ako bod. Preto namiesto procedúry kruh vytvorte procedúru kruznica.
Domček a iné zložitejšie tvary
Ak chceme nakresliť v Imagine domček, potrebujeme vlastne štvorec a nad ním trojuholník. Po definovaní týchto tvarov ako samostných procedúr je to veľmi jednoduché. Podobným princípom môžeme nakresliť aj sériu domčekov - teda ulicu. Ak máme správnu procedúru dom stačí ju niekoľko krát zopakovať. Jediným problémom je presun korytnačky. Ten musíme presne vyrátať. Teda o aký uhol ju otočiť, kam presunúť, kedy zdvuhnúť pero a kedy ho dať dole. Na obrázkoch vidíte funkčné obe uvedené procedúry.