• Stand up

Cieľom kampane Stand up bolo vyzvať svetových politikov, aby splnili sľuby, ktoré dali v roku 2000:

• Odstrániť extrémnu chudobu a hlad.
          • Dosiahnuť univerzálne základné vzdelanie.
          • Podporiť rodovú rovnosť a posilniť postavenie žien.
          • Znížiť detskú úmrtnosť.
          • Zlepšiť zdravie matiek.
          • Bojovať proti HIV- AIDS, malárii a ďalším chorobám.
          • Zabezpečiť environmentálnu udržateľnosť.
          • Rozvíjať globálne partnerstvo pre rozvoj.

V roku 2009 sa do tejto kampane zapojilo 173 000 000 ľudí (zápis do Guinesovej knihy rekordov).

Tento rok sa do akcie zapojila aj naša škola  množstvom aktivít počas celého týždňa od 13. - 17. septembra 2010.

17. septembra sa od rána na chodbách našej školy ozýval piskot a hluk, do školského rozhlasu si deviataci pripravili pár slov o tejto akcii, aby sa žiaci ešte bližšie zoznámili s touto akciou a históriu kampane. Samozrejme na tento účel slúžila i vopred pripravená nástenka, ktorú si žiaci so záujmom prezerali.

Starší i mladší žiaci  s nadšením diskutovali na hodinách o chudobe, hlade alebo o nemožnosti mnohých detí vo svete vzdelávať sa. Vyrábali plagáty, aby s nimi vyšli do ulíc. S pokrikmi „Stand up“ alebo „Podporujeme Milénniové rozvojové ciele“  začala  celá škola asi hodinový pochod, čím sme i okoloidúcich upozornili na našu akciu.

Na hodinách anglického jazyka sa žiaci naučili spievať hymnu tejto kampane. Pre tých starších sme pripravili i besedu s poslancom NR SR pánom Miroslavom Beblavým, ktorý ochotne prišiel so žiakmi diskutovať na túto tému. Touto cestou mu ešte raz ďakujeme.

Akcie STAND UP sa zúčastnilo 270 žiakov našej školy + všetci pedagogickí pracovníci. Symbolikou kampane bol aj hlu, ktorý vyjadroval, že nechceme a nebudeme viac mlčať a tolerovať nedodržané sľuby svetových politikov.

S touto akciou ešte nekončíme, pretože  v októbri očakávame návštevu z OSN. Pri príležitosti Dňa OSN navštívi našu školu 21.10.2010 predstaviteľka OSN - pani Sonja Wintersberger.

Akcia STAND UP očami našich žiakov:

O čom bola kampaň STAND UP?:

- Pomôcť deťom z Afriky, aby neboli hadné a aby neboli chudobní. (Nicol K.)
          - Kampaň Stand up bola o tom, že sme vyšli do ulíc protestovať proti extrémnej chudobe.
          - Kampaň bola na pomoc ľuďom v núdzi. (Riško N.)
          - Kampaň bola proti chudobe a aby každý mal vzdelanie. (Aďka P.)
          - Stand up bolo o tom, že my v Európe máme všetko na čo si zmyslíme, ale v Afrike denne umrie tisíce ľudí.
          -Ten pochod zamenal, že sme pochopili to, aby do roku 2015 nebola nikde na svete chudoba. (Elenka K.)

Aké ponaučenie si si vzal z akcie?:

- Že nemáme plytvať potravinami, lebo som zistila, že pre niektoré deti je jedno zrnko ryže život. (Nikol K.)
          - Že zjem všetko čo si vypýtam (Lenka K.)
          - Zistil som, že v niektorých častiach sveta je to čo tu je samozrejmosťou tam je luxus. (Riško N.)
          - Na mňa zapôsobilo jak sa naše pani učiteľky starajú aby  deti v Afrike a iných štátoch nemali extrémn chudobu a nevzdelanosť. Najväčšie ponaučenie som si vzala z toho, že nemám plytvať jedlom a vodou. (Lucka Ď.)
          - Že nemá plytvať jedlom, lebo v Afrike by to jedlo aj z koša vybrali. (Ivanka K.)
          - Že nie je správne na jedlo "fujkať".
          - Z akcie som si vzala ponaučenie, že namám byť chamtivá a mám byť skromná (Sára B.)

Fotogaléria: https://zshlboka.edupage.org/photos/?gallery=119&photo=album