Zápis do 1. ročníka 2024/2025

• USMERNENIE K ZÁPISU

na školský rok 2024/2025

Základné informácie:

• Zákonní zástupcovia detí, ktoré do 31. augusta 2024 dovŕšia 6. rok a dosiahnu školskú zrelosť, ako aj deti, ktorým už bol začiatok školskej dochádzky odložený v predchádzajúcom roku, sú povinní svoje deti prihlásiť na zápis do 1. ročníka základnej školy.
        • Prednostne sa budú prijímať deti s trvalým pobytom v našej spádovej oblasti (VZN MČ Staré Mesto o školských obvodoch).
        • Na plnenie povinnej školskej dochádzky je povinný rodič prihlásiť aj dieťa, ktoré v  nasledujúcom školskom roku 2024/2025 bude pokračovať v plnení povinného  predprimárneho vzdelávania v materskej škole (tzv. odklad), pretože takéto dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2024.
        • Od 1.1.2021 nastala zmena v postupe pri odklade povinnej školskej dochádzky:
        • Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré dosiahne do 31.8.2024 vek šiestich rokov, ale nedosiahne školskú zrelosť, musí požiadať riaditeľa príslušnej materskej školy buď o prijatie dieťaťa do materskej školy (ak predtým nenavštevovalo materskú školu), alebo o pokračovanie vzdelávania v materskej škole.

• Kedy  možno prijať aj dieťa, ktoré nedovŕši šiesty rok veku:
        • musí mať absolvované predprimárne vzdelávanie; zákonný zástupca predloží potvrdenie príslušnej materskej školy (Príloha č.1),
        • musí byť súhlasné vyjadrenie CPPPaP,
        • musí byť súhlasné vyjadrenie detského pediatra.

• V školskom roku 2024/2025 predpokladáme otvorenie 2 tried prvého ročníka s vyučovaním nemeckého jazyka od prvého ročníka (prioritne určená trieda s vyučovaním jazyka národnostnej menšiny) kde v jednej z tried sa bude vyučovať nemecký jazyk metódou CLIL (v spolupráci s OZ Angličina). Druhý cudzí jazyk (anglický) pribudne žiakom v 3. ročníku.
        • Žiaci sa od 1. ročníka budú vzdelávať  na hodinách matematiky prvkami Hejného metódy.
        • V ponuke na budúci školský rok nám pribudnú aj poobedňajšie záujmové útvary, ktoré budú zamerané na posilnenie cudzieho jazyka.
        • Zoznam pomôcok zverejníme na webstránke školy.

Postup pri zápise dieťaťa:

• Zákonní zástupcovia vyplnia elektronickú prihlášku online na stránke školy, ktorú zverejníme 3. apríla 2024 (do 25. apríla 2024 do 15:00). Po tomto termíne už prihláška nebude zverejnená. Prosíme rodičov, aby pred odoslaním dôkladne skontrolovali údaje (rodné číslo, bydlisko a kontaktné údaje).
        • Pri zápise, ktorý prebehne 26. apríla a 27. apríla 2024, zákonný zástupca dieťaťa predloží:
        • rodný list dieťaťa (ak je v rodnom liste uvedený len jeden rodič, všetky dokumenty podpisuje práve tento rodič, ak sú v rodnom liste uvedení obidvaja rodičia, všetky dokumenty podpisujú obaja rodičia, ak súd neurčil inak),
        • občianske preukazy oboch zákonných zástupcov (ak sú v rodnom liste uvedení),
        • vytlačenú a podpísanú elektronickú prihlášku oboma zákonnými zástupcami,
        • preukázateľný doklad o zdravotnom postihnutí dieťaťa alebo o špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrebách dieťaťa (doložiť najneskôr do 15. júna 2024).

Podpisy zákonných zástupcov na prihláške:

• sa vyžaduje od oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

Výnimky:

• jednému rodičovi bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností  ( je možné preukázať neoverenú kópiu rozhodnutia súdu ),
        • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu ) (Príloha č.1),
        • zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou  a vec neznesie odklad, rodič predloží písomné vyhlásenie (Príloha č.2),
        • ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, musia riaditeľovi školy doručiť  písomné vyhlásenie (Príloha č.3).

Rozhodnutie o prijatí / neprijatí a doručenie rozhodnutia:

• sa doručí obom zákonným zástupcom dieťaťa,
        • sa doručí len jednému zákonnému zástupcovi, ak sa zákonní zástupcovia dohodli a spolu s podanou prihláškou doručili riaditeľovi školy písomné vyhlásenie (Príloha č.3),
        • v prihláške je uvedená doručovacia adresa len jedného zákonného zástupcu, doručí sa rozhodnutie len na uvedenú adresu,
        • ak zákonní zástupcovia majú v prihláške rôznu doručovaciu adresu, rozhodnutie sa doručuje každému zákonnému zástupcovi osobitne.

O prijatí / neprijatí dieťaťa do 1. ročníka základnej školy rozhodne riaditeľ školy do 15. júna 2024.

Prosíme rodičov, aby sledovali webstránku školy (www.zshlboka.sk).

Prostredníctvom telefonického alebo mailového kontaktu Vám, žiaľ, nevieme podať viac informácií ako bude zverejnených na stránke školy.

DOD základnej školy je naplánovaný na termín 16.04.2024.

Zápis prebehne prezenčne za účastí detí 26. apríla a 27. apríla 2024.

Termín a čas zápisu si budete môcť vybrať cez online rezervačný systém,
        ktorý bude zverejnený na stránke školy www.zshlboka.sk niekoľko dní pred zápisom.

Prehlásenie Prevádzkovateľa Základná škola, Hlboká cesta v Bratislave, IČO: 31810934:

Prevádzkovateľ prehlasuje, že na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb prijal primerané technické a organizačné opatrenia a nechal si vypracovať spoločnosťou safetywork.sk, s.r.o. bezpečnostnú dokumentáciu, ktorá deklaruje zákonné spracúvanie osobných údajov. IČO: 46213082. Prevádzkovateľ zároveň prehlasuje, že zaviedol transparentný systém zaznamenávania bezpečnostných incidentov a akýchkoľvek otázok zo strany dotknutej osoby, ako aj iných osôb. Prevádzkovateľ prehlasuje, že jeho zamestnanci - oprávnené osoby, ktoré spracúvajú osobné údaje sú riadne písomne poverené a zaviazané mlčanlivosťou a to aj po skončení pracovného pomeru v zmysle § 79 Zákona. Viac informácií o spracúvaní osobných údajov prevádzkovateľom môžete nájsť na stránke www.zshlboka.sk.

Bratislava 28. decembra 2023

Mgr. Michal Drgáň

Informačný leták k CLIL NA ZŠ HLBOKÁ

Prezentačné video našej školy: