• Po stopách medveďov

PO STOPÁCH MEDVEĎOV

Na jeden aprílový týždeň sa priestory našej školy zmenili na kráľovstvo medveďov. Konala sa tu totiž putovná výstava o medveďoch, ktorú poskytuje SWS - Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou školám, ktoré majú o ňu záujem. Chlpáče ovládli všetky priestory, no i myseľ návštevníkov výstavy.

Úsmev, strach, napätie,…to všetko sa vystriedalo na tvárach všetkých tých, ktorí si pozreli film – Stretnutie s medveďom. Ďalšie informácie o týchto tvoroch , o ich rozšírení na Slovensku, o ich správaní, spôsobe života, o mýtoch a skutočnostiach ale aj o napádaní človeka a človekom, poskytli aj nástenné panely s množstvom farebných fotografií.

Tému  sme využili naplno a pripravili sme tvorivé dielne: návštevníci – malí i veľkí, si mohli vyfarbiť, vystrihnúť medveďa, napísať pieseň či báseň, odfotiť sa so svojím plyšovým mackom… Pre najmenšie deti sme pripravili aktivity s najobľúbenejšími plyšovými macíkmi – prostredníctvom ktorých deti mohli ukázať ako skutočné medvede spia v brlohu, preberajú sa zo zimného spánku, ako si hľadajú potravu alebo len tak šantia….

Ľudí, malých i veľkých, čo sa prišlo pozrieť na tieto tvory, bolo okolo 350. Toto množstvo svedčí o tom, že sa stále nájdu takí, ktorí majú záujem o prírodu, o zvieratá, ktoré v nej žijú. Je dôležité poukazovať na mylné predstavy o medveďoch, o ich ukrutnosti a záujmu ľuďom škodiť. Práve deti od útleho veku si majú uvedomovať postavenie človeka v prírode, o jeho konaní a dopade na všetky živé tvory a v konečnom dôsledku i na neho samého.

Fotogaléria: http://zshlboka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=34