• Expedícia Pod vodnou hladinou

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Expedícia Pod vodnou hladinou.

Vybraní žiaci 5.A, 6.A a 6.B sa dňa 21.6.2023 stali výskumníkmi. V rieke Vydrica lovili vodné bezstavovce a v závere posudzovali kvalitu a čistotu vody. Objavili a pozorovali napríklad pijavicu, vodniaka vysokého, kriváka potočného či rôzne larvy hmyzu. Žiaci sa dozvedeli aj o spôsobe života niektorých stavovcov - vydry, bobra, užovky.

• Máme finalistu Čokoládovej tretry

• Máme finalistu Čokoládovej tretry. Alex Heinemann bežal v európskom finále súťaže v Ostravskej aréne pred 10.000 divákmi a Českou televíziou. Až sem sa prebojovalo len 8 najlepších športovcov z každej kategórii. Trofej finalistu mu včera odovzdal Andre De Grasse (svetový šprintér). Gratulujeme!

• Poznávací výlet – Bystrá

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Poznávací výlet – Bystrá.

Žiaci tretieho ročníka sa so svojimi pani učiteľkami vybrali za dobrodružstvami do Bystrej v dňoch 13.6.-16.6.2023. Spoločnosť im robili aj žiaci z 9.A

Hneď prvý deň sme navštívili Bystriansku jaskyňu – najväčšiu jaskyňu južnej strany Nízkych Tatier. Dozvedeli sme sa ako vznikla, jej históriu a popustili uzdu fantázii pri objavovaní rôznych útvarov v nádherných úkazoch prírody.

Na druhý deň sme sa odviezli Čiernohorskou železničkou, ktorá je kultúrnou a historickou pamiatkou. Priviezla nás do Lesníckeho skanzenu a na náučný chodník, ktorý odkryl tajomstvá lesa a prácu lesníkov. Veľmi pôsobivým doplnením areálu boli prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoartu.

Tretí deň bol venovaný mestu Brezno a jeho kultúre. Navštívili sme Horehronské múzeum a jeho expozíciu Život a kultúra ľudu na Horehroní. Etnografická expozícia nám ukázala obraz tradičnej materiálnej kultúry – ľudový odev, pastierstvo, poľnohospodárstvo, drevorubačstvo a výrobu z dreva, tradičnú výrobu textilu, spracovanie koží a ľudovú architektúru.

Mestská veža nám ukázala krásny výhľad na Brezno z výšky a priblížila život zvonára a jeho rodiny.

Program pokračoval v Meštianskom dome, kde si žiaci vyskúšali tvorbu modrotlače. Mladší žiaci vytvorili nádherné pohľadnice ku dňu otcov a tí starší chytili do rúk kladivká a vyrobili svoje vlastné pečiatky.

Večerné programy boli v réžii deviatakov, ktorí mladším spolužiakom pomáhali pri tradičnej opekačke, vytvorili vedomostno-logický kvíz a pripravili aj tanečný disco večer s belgickým tancom a voľnou zábavou.

Po troch dňoch sa deti vrátili domov s množstvom zážitkov, nových vedomostí a suvenírov.

• Zálohujeme a pomáhame

• Zálohujeme! Naši prváci vyrobili špeciálny zberný kôš na zálohované nápojové obaly. Výťažok poputuje na dobrú vec.

• Motýlia záhrada

• Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako sto krát počuť. Možno preto je zážitkové učenie jednou z najúčinnejších foriem učenia sa. Žiaci na 1.stupni pozorovali zázraky prírody pekne zblízka.

Projekt „Motýlia záhrada“ umožnil žiakom vidieť  životný cyklus motýľa doslova v priamom prenose – húsenica, larva, vyliahnutie a kŕmenie motýľov. Toto všetko sa odohrávalo pred očami detí  v triedach. Vyliahnuté motýle babôčky bodliakovej žiaci nakoniec vypustili v školskej záhrade a svoje prírodovedné pozorovanie zachytili v úžasných výtvarných  projektoch.

Krátke video ako sme vypustili motýľov do školskej záhrady si môžete pozrieť na našich sociálnych sieťach a na tomto odkaze.

• Šľahačková princezná

• Dňa 6. júna 2023 žiaci druhých a tretích ročníkov navštívili divadelné predstavenie Šľahačková princezná v divadle Nová scéna. Radostný a uvoľnene pôsobiaci rodinný muzikál, rozprávka, ktorá dobre začína a ešte lepšie skončí deti zabavila. Deti upútali piesne z autorskej dielne P. Hammel – K. Peteraj. V deťoch bude dlho odznievať dynamická podoba divadelného predstavenia, na ktorej sa režisérsky a choreograficky podpísal J. Ďurovčík.

• Exkurzia Včelárska záhrada Smolenice

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Včelárska záhrada Smolenice.

Po návšteve Smolenického zámku žiaci 5.A, 6.A a 6.B spoznávali interaktívnou formou život včiel vo Včelovine v Smoleniciach. Šiestaci sa o včelách učili na biológii, zopakovali si, ako vyzerá včelie spoločenstvo, kto má v úli akú úlohu, aké včelie produkty poznáme. Žiaci si mohli vyskúšať zopár včelárskych pomôcok, ktoré uľahčujú včelárovi prácu. V závere si vyrobili vlastnú sviečku zo včelieho vosku. Súčasťou prehliadky bola aj ochutnávka rôznych druhov medu.