• Lesenacht

Lesenacht  IV

Táto zvláštna noc čítania, kúziel a všetkého neškolského sa nemohla nekonať i v tomto roku. Aj tentoraz bolo jej ústredným motívom ako inak čarovanie a čarodejníci. Nechali sme sa inšpirovať slávnym románom J.K. Rowling Harry Potter, aj preto, že patrí k obľúbenému čítaniu našich žiakov. Deti teda už dopredu poznali hlavné postavy i prostredie, v ktorom sa to všetko odohráva. Preto nemali problémy s kostýmami, ani výzdobou školy v duchu Rokfortu.

Jedného zimného dňa dostali niektorí žiaci z našej školy zvláštny list. Napísal a poslal ho sám profesor Dumbledore, zaslúžilý čarodejník, riaditeľ najprestížnejšej čarodejníckej školy Rokfort.  Ten list bol oznámením o prijatí do Rokfortu. A tak večer 18. decembra nádejní mladí čarodejníci v habitoch a so svojimi prútikmi nastúpili na Rokfortský experes a ten ich doviezol priamo do čarodejníckej školy. Pri vchode ich čakal čarodejný klobúk, ktorý ich rozdelil do jednotlivých fakúlt - ChrabromilSlizolinBystrohlav a Bifľomor. Slávnostné otvorenie školského roka sa teda mohlo začať. Profesorka Minerva McGonagallová privítala  študentov, popriala im veľa šťastia a oboznámila ich s programom. Potom sa už začalo čítať, samozrejme v nemčine. Žiaci, ktorí pozorne počúvali, sa dozvedeli veľa o slávnej spisovateľke J.K. Rowling, o histórii  Rokfortu i niečo o hlavných postavách románu. Tieto znalosti im potom pomáhali pri plnení úloh a získavaní bodov pre svoje fakulty. Ďalšou aktivitou večera bola hodina čarovania, na ktorej sa žiaci učili rôzne kúzla  napríklad Vingardium leviosa - vznášacie zaklínadlo alebo  Petrificus totalus – zmrazenie. Po prestávke nasledovala hodina kreativity, kde si jednotlivé fakulty mali vymyslieť a nacvičiť prezentáciu svojej fakulty pred ostatnými členmi školy.  Prezentácia sa konala na hlavnej chodbe školy. Boli na nej prítomní všetci profesori i žiaci. Niektorí vymysleli a predniesli báseň, iní namaľovali svoj erb alebo zahrali krátku scénku, samozrejme v nemeckom jazyku. Za originalitu i spôsob prevedenia ako i za správanie sa počas hodín dostávali jednotlivé fakulty body, alebo im body boli strhávané. Po veľkej prestávke s občerstvením nasledoval najobľúbenejší predmet žiakov, obrana proti čiernej mágii. Na tejto hodine im profesor predviedol výrobu najdôležitejších elementov – zeme, vody, vzduchu a ohňa. Niektorým žiakom sa už na prvýkrát darilo tak výborne, že profesora dokázali napodobniť a jednotlivé elementy vyrobili bez chyby. Po poslednej hodine sa žiaci už uložili do svojich spacákov v spoločenskej miestnosti a dívali sa na premietaný film Harry Potter und der Stein der Weisen. Vtom sa ale ozval príšerný výkrik z najvyššieho poschodia školy. Tí najodvážnejší neváhali a bežali sa pozrieť, či netreba niekoho zachraňovať. Keď prišli hore, našli tam tri hrôzostrašné strašidlá. A potom sa už z povale  ozývali výkriky strachu a hrôzy i výkriky, ktoré mali strach a hrôzu navodiť.  Žiaci  museli bojovať so svojou úzkosťou. A to dokážu len tí naozaj smelí. Po takomto úžasnom zážitku sa len ťažko zaspáva a tak sa v spoločenskej miestnosti ešte dlho tichými hlasmi šepkalo o noci plnej prekvapení.

Ráno prišlo rýchlo. Rýchlejšie ako by všetci čakali. Zo zborovne zavoňali chutné raňajky a po nich si už rodičia prichádzali po svoje unavené deti.

Lesenacht sa teda už po štvrtý raz vydarila. Vďaka, pani učiteľky nemeckého jazyka.

fotogaléria: https://zshlboka.edupage.org/photos/?gallery=93&photo=album