Zápis do 1. ročníka 2024/2025

• Nemecký jazyk CLIL metódou

• Nemecký program na škole koordinuje občianske združenie Angličtina, ktorého cieľom je spolupráca pri organizovaní a podpore výučby nemeckého jazyka na Základnej škole na Hlbokcej ceste v Bratislave. Žiaci v triedach so zavedenou CLIL metódou výučby cudzieho jazyka majú rovnaké vzdelávacie osnovy ako ich rovesníci v iných triedach. Nemecky hovoriaci lektor odučí konkrétnu hodinu v spolupráci so slovenským učiteľom. Cieľom nemeckého programu je skvalitňovanie výučby nemčiny na škole pomocou metód a foriem, ktoré žiakov pripravia na zvládnutie reálnych situácií v nemecky hovoriacom prostredí a prostredníctvom aktivít, ktoré žiaci radi vykonávajú a na ktoré sa tešia.

Od prvého ročníka je zabezpečených 6 vyučovacích hodín so zahraničnými lektormi. V doobedných hodinách sa na prvom stupni vyučujú napr. matematika, prvouka, výtvarná výchova, nemecký jazyk, hudobná výchova a v poobedných hodinách v rámci školského klubu Music Art Drama (MAD) a Science. Na hodinách MAD sa okrem jazykových kompetencií rozvíjajú aj umelecké zručnosti a estetické cítenie.

Od druhého ročníka majú žiaci čitateľský program. Prostredníctvom adaptovaného čítania nemeckej literatúry si zvyšujú jazykovú úroveň a rozvíjajú slovnú zásobu. Žiaci majú každý mesiac novú čítanku na domáce čítanie. Na druhom stupni majú žiaci prístup do online knižnice Oxford Reading club.

• Ako vyzerá výučba?

• metóda CLIL
          • CLIL – Content and Language Integrated - predstavuje vzdelávaciu metódu vyučovania nejazykových predmetov prostredníctvom cudzieho jazyka. Je to inovatívny prístup, ktorý mení spôsoby, akými sa študenti oboznamujú s učivom, a ktorý urýchľuje získavanie základných komunikačných schopností v cudzom jazyku. Pomocou CLIL-u sa cudzí jazyk stáva neoddeliteľnou súčasťou procesu učenia, žiaci sa nesústreďujú v prvom rade na jazyk samotný, ale na obsah, o ktorom chcú komunikovať, skutočne komunikujú, nepoužívajú jazyk v umelo navodených situáciách.

• konštruktivizmus
          • Jedná sa o aplikáciu obsahu naučeného učiva v praxi, kde sú žiaci nútení premýšľať nad skutočným použitím naučeného učiva v reálnom živote. Napríklad žiaci sa neučia o elektrárňach, ale robia návrh rôznych druhov elektrárni, pričom použijú obsah z osnov pre primárne vzdelávanie.

• lektori
          • CLIL učia vyškolení zahraniční lektori najčastejšie pochádzajúci z Nemecka a Rakúska. Nemčina je teda pre nich materinský jazyk. Jazyk vyučujú zážitkovou formou, ktorá je deťom veľmi blízka. Lektori úzko spolupracujú so slovenskými učiteľmi. Žiaci prostredníctvom zahraničných lektorov spoznávajú kultúru, zvyky a jazyk iných krajín. Od prvého ročníka sa učia akceptovať a chápať rozmanitosť a rozdielnosť rôznych kultúr.

• termíny
          • Záujem o umiestnenie Vášho dieťaťa do triedy s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka metódou CLIL prejavíte počas zápisu do 1. ročníka. O podmienkach zaradenia detí do tried s CLIL programom rozhoduje vedenie školy.

Deň otvorených dverí sa uskutoční dňa 16.04 od 8:00  -10:45 -  otvorená výučba v jednotlivých triedach, 10:55-11:40  stretnutie vedenia školy a zástupcov CLIL programu s rodičmi.

Zápis do 1. ročníka šk.rok 2024/2025 sa uskutoční dňa 26.04.2024, v čase od 14:00 - 18:00 a 27.04.2024, v čase od 8:00 - 12:00.

• kontakt
          • Email: hlboka@elitenglish.sk