Prijímačky na SŠ

• Harmonogram prijímania na SŠ pre šk. rok 2015/2016

Harmonogram prijímania na SŠ
          pre školský rok 2015/2016

Harmonogram prijímacieho konania na stredné školy podľa  § 62 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákonom č. 324/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony)

A.   Predkladanie prihlášok- rodič predkladá prihlášku riaditeľovi ZŠ:

• na talentové skúšky do 20.2. 2015
          • na ostatné skúšky do 10.4. 2015

Prihláška musí byť podpísaná:

• rodičom
          • žiakom
          • potvrdená pediatrom, v prípade potreby odborným lekárom

B.   Odosielanie prihlášok- škola posiela prihlášky žiakov hromadne doporučeným pôsobom:

• na školy s talentovými skúškami a bilingválne gymnáziá do 28.2. 2015
          • na ostatné stredné školy a osemročné gymnáziá do 20.4. 2015

C.   Konanie prijímacích skúšok

• Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na učebné a študijné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu.
            • Talentové skúšky: 25.03.2015 – 15.04.2015
          • Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na ostatné študijné a učebné odbory (okrem odborov, na ktoré sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu).
            •  1. kolo prijímacích skúšok
              • 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií): 11.05.2015
              •  2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií): 14.05.2015
            •  2. kolo prijímacích skúšok
              • 16.06.2015 (t.j. utorok v 3. úplnom júnovom týždni)

D.   Kritéria - stredná škola zverejní kritéria na prijímacie konanie

• do 01.02.2015 Riaditeľ SŠ zverejní kritériá prijatia na štúdium a termíny prijímacích skúšok na študijné a učebné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu. Súčasne zašle SŠ tieto kritériá v elektronickej podobe vo formáte PDF do príslušného ŠVS, kde sa tieto kritériá zverejnia aj na web stránkach ŠVS za celé Slovensko.
          • do 31.03.2015 Zverejní kritériá na netalentové odbory. Súčasne zašle SŠ tieto kritériá v elektronickej podobe vo formáte PDF do príslušného ŠVS, kde sa tieto kritériá zverejnia aj na web stránkach ŠVS za celé Slovensko.

E.   Počty prihlášok na stredné školy- žiak si môže podať:

• 2 prihlášky na štúdium, ktoré vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností, talentu (talentovky)
          • 2 prihlášky na 1. kolo prijímacieho konania

F.   Zápisné lístky

• Žiakovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi SŠ termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s doručením rozhodnutia o prijatí. Každý žiak, prijatý na SŠ, dostane vo svojej ZŠ zápisný lístok, ktorý vydá príslušná základná škola. Zápisný lístok dostane od ZŠ žiak iba jeden, ktorý je prenosný. Zápisný lístok musí žiak odovzdať strednej škole, na ktorú bol prijatý, v termíne uvedenom na rozhodnutí o prijatí. Ak žiak neodovzdá zápisný lístok v určenom termíne, rozhodnutie o prijatí stráca platnosť. Ak je žiak úspešný aj na inej SŠ a uprednostní štúdium na nej, môže pôvodný zápis zrušiť, vybrať zápisný lístok a preniesť ho na túto školu. Zrušením zápisu a vybratím zápisného lístka končí možnosť štúdia žiaka na pôvodnej škole.

G.   Odvolanie

• od 28.04.2015 odvolacie konanie po talentových skúškach
          • od 15.05.2015 odvolacie konanie po 1. kole prijímacích skúšok
          • od 17.06.2015 odvolacie konanie po 2. kole prijímacích skúšok

H.   Ďalšie informácie

• Pozvánka na prijímacie skúšky má prísť najneskôr päť dní pred termínom ich konania.
          • Riaditeľ SŠ zverejní zoznam uchádzačov do troch pracovných dní odo dňa termínu prijímacej skúšky.
          • Zoznam obsahuje poradie uchádzačov zoradených podľa celkového počtu získaných bodov a informáciu, či vykonali skúšku úspešne alebo neúspešne.
          • Proti rozhodnutiu o neprijatí sa môže zákonný zástupca odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia na adresu, ktorá je uvedená v rozhodnutí.
          • Ak žiak nebol prijatý ani na jednu zo SŠ, môže si podať prihlášku do jednej zo stredných škôl, v ktorých sa bude konať druhé kolo prijímacích skúšok.

I.   Webové stránky

www.svsba.sk